Forum OSKKO - wątek

TEMAT: ograniczenie etatu
strony: [ 1 ]
bojola21-04-2006 11:07:04   [#01]

Jak postąpić:

  1. nauczycielka religii na pełnym etacie, mianowana - na rok szk. 2006/2007 otrzyma przydział 16godzin. Co z umową?
  2. nauczyciel kontraktowy wf na całym etacie - na rok szk. 2006/2007 otrzyma przydział  4 godzin. Co z umową?
Bogusława21-04-2006 12:20:08   [#02]

Wydaje mi się,że w pierwszym przypadku należy zastosować art.22 ust.2 Karty - ograniczenie zatrudnienia do 16/18, w przypadku braku zgody - zwolnienie na podst.art.20 Karty.

W drugim przypadku - nie jestem zbyt pewna, ale chyba trzeba wypowiedzieć umowę na trzy miesiące przed końcem roku szkolnego albo proponować stan nieczynny. Potem ewentualnie zaproponować zatrudnienie na 4 godz.tygodniowo w nowym roku szkolnym.Ale tu - jak mówię - nie jestem pewna,czy mam rację.

violka21-04-2006 15:35:09   [#03]

w pierwszym - tak

w drugim - wypowiedzenie art. 20 - a stan nieczynny tylko na wniosek n-la - on sam decyduje czy woli jednorazowo odprawę z art. 20 czy skłąda wniosek o stan nieczynny - i w obu przypadkach można go zatrudnić od wrzesnia na te 4 godziny ((nawet podczas stanu nieczynnego)

jxg21-04-2006 16:34:38   [#04]
jak to??? dla kontraktowego stan nieczynny???
coś chyba pokręciłaś violu???
udanka21-04-2006 16:53:43   [#05]

Nauczyciel kontraktorwy zatrudniony na czas nieokreślony podlega również art. 20 KN.

Tam nie ma mowy o n-lu mianowanym, a o zatrudnionym na czas nieokreślony.

Gaba21-04-2006 18:13:24   [#06]
dlaczego jest możliwe zatrudnienie nauczyciela przebywającego w stanie nieczym na godziny, których przyjęcia odmówiuł - przecież to nielogiczne, u nas organ się bardzo zżyma.
kadu21-04-2006 20:31:07   [#07]
Co zrobić w takiej sytuacji...Nauczycielka mianowana, na zwolnieniu lekarskim do końca roku szkolnego, a planowałam zastosowanie art.22 ust.2 KN- (mam tylko 9 godzin), a w przypadku braku zgody zwolnienie z art. 20 . Pomóżcie,proszę
Sofi21-04-2006 20:39:49   [#08]
Nauczyciel  mianowany na urlopie na poratowanie zdrowia do końca sierpnia, od września nie mam dla niego ani jednej godziny. Co można zrobić w takiej sytuacji? Również proszę o pomoc.
zgredek21-04-2006 20:39:55   [#09]
zastosować art.20
zgredek21-04-2006 20:40:50   [#10]
do kadu napisałam
kadu21-04-2006 20:56:43   [#11]
Zgredku, czy mam rozumieć, że w  tym przypadku nie obowiązuje zapis art. 41 kp- pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie usprawiedliwionej nieobecności pracownika...?
zgredek21-04-2006 21:00:12   [#12]

nie, chyba przeczytałam bez zrozumienia, to znaczy myślałam, że przeczytałam, że jest na zwolnieniu do końca zajęć dydaktycznych

wtedy  można z 20 ust.5 skrócić okres wypowiedzenia

w szukajce poszukaj, chyba coś na temat pisała rzewa

kadu21-04-2006 21:20:55   [#13]
Z tym skróceniem okresu wypowiedzenia to też nie tak prosto,bo art.20 ust.5 w świetle orzecznictwa stosowany jest wtedy, gdy ma miejsce likwidacja szkoły i brak ekonomicznych przesłanek do jej formalnego istnienia aż do 31 sierpnia, gdy proces można rozpocząć niezwłocznie już w czerwcu...i w tej sytuacji też wszelkie formalności z nauczycielem dopełnic musimy do 31 maja.To chyba patowa sytuacja,współczuję ogromnie nauczycielce i muszę znależć wyjście. Dzięki Zgredku, poserfuję w szukajce, pozdrawiam
violka21-04-2006 21:53:54   [#14]

jxg

nie pokręciłam

mianowanemu można zaproponować ograniczenie, kontraktowemu trzbe od razu art. 20

w momencie otrzymania art .20 n-l może złożyć wniosek o stan nieczynny - i mianowany i kontraktowy

gaba,

n-l  w stanie nieczynnym może podjąć pracę w niepełnym wymiarze w swojej lub obcej szkole lub w pełnym w obcej i bierze kasę z obu źródeł

gdy masz dla niego pełny eteta na czas nieokreślony to musisz go przywrócić do pracy - jeśli pełny etat na czas określony (np. na zzastępstwo) to możesz zatrudnić w tej samej szkole - i płacisz za stan nieczynny i za etat (ten zastępowany) - czyli - podwójnie

violka21-04-2006 21:56:41   [#15]

jxg

kontraktowy może wziąć odprawę - chyba 2 lu 3 miesięczną albo złożyć wniosek o stan nieczynny

jesli chodzi o kontraktowych i mianowanych to różnica jest tylko w odprawie - stan nieczynny jednakowo się należy

jxg21-04-2006 22:44:11   [#16]
przepraszam violka, to ja pokręciłam, ale faktycznie byłam przekonana,
że tylko mianowanego to dotyczy. Na szczęście nie miałam jeszcze
takich przypadków
violka21-04-2006 23:02:13   [#17]

ja miałam

:-)))

bojola22-04-2006 13:26:58   [#18]

A co z umową?

Czy w przypadku ograniczenia etatu nauczycielowi mianowanemu do 16 godzin zmienia się również umowę "na podstawie mianowania" na umowę "na czas nieokreślony"?
Jacek22-04-2006 13:31:13   [#19]
nie, dalej jest zatrudniony na podstawie mianowania ale w ograniczonym wymiarze
osia22-04-2006 17:27:48   [#20]
ponoć w ostatnim głosie napisali, że nauczycielowi, któremu ograniczono etat, należy się odprawa, pomimo, że będzie pracował np. na 16/18. I nie zatrudnia się go na podstawie mianowania.jak to jest naprawdę?
violka22-04-2006 17:30:35   [#21]

jeśli nie wyrazi zgody na ograniczenie to faktycznie się należy odprawa, bo zostaje zwolniony (może też złożyć wniosek o stan nieczynny)

a jak już zostanie zwolniony to można go zatrudnić od września, ale już na podstawie zwykłej umowy na czas nieokreslony , a nie na podstawie mianowania

osia22-04-2006 17:35:29   [#22]
ale ponoć ( ja tego nie czytałam) należy wypłacić odprawę, nawet jeśli wyrazi zgodę
violka22-04-2006 17:40:05   [#23]

odprawa jak sam nazwa wskazuje jest wypłacana gdy nauczyciel jest odprawiany z kwitkiem - czyli zwalniany

trzeba by dokładnie zobaczyć co jest napisane - takie ponoć siłą rzeczy jest niedokładne

poza tym GN nie jest aktem prawnym- a to o czym piszę jest w KN

osia22-04-2006 17:46:16   [#24]

violka

ja w 100% zgadzam się z Tobą, ale koleżanka zasiała wątpliwosci, bo tak się składa, ze obie musimy ograniczyć kilku osobom wymiar. Ale serdeczne dzięki za natychmiastową reakcję. a co do interpretacji przepisów, nie takie cuda się już zdarzały, więc pomyślałam, że lepiej spytać kogoś mądrego, a że składkę opłaciłam, to korzystam ))))))))))
violka22-04-2006 17:48:23   [#25]

składkę ;-))))))))

zaraz piszę do Marka, żeby dolę mi odpalił ;-))
violka22-04-2006 17:49:06   [#26]
albo chociaż zniżkę na moją składkę dał ;-)
osia22-04-2006 17:51:01   [#27]
uhm, należy Ci sie niewątpliwie
osia22-04-2006 17:53:05   [#28]
no i na dodatek rozbawiłaś mnie, a za to już i premia się należy ;))))))))))))
bojola22-04-2006 19:43:18   [#29]

?

Czy n-la kontraktowego któremu brakuje godzin w nowym roku szkolnym 2006/2007 mogę ująć w projekcie na 4 godzinach, czy powinnam wstawić vacat? Jeśli TAK to co wtedy z wypowiedzeniem?
violka22-04-2006 21:14:55   [#30]

możesz ująć na 4 godzinach

możesz porozumienie zmieniające - od 1 IX 4 godz. albo wypowiedzenie + odprawa (lub stan nieczynny) i nowe zatrudnienie od 1 IX na 4 godz.

monipg22-04-2006 22:22:37   [#31]
czytam i czytam i dopiero do mnie dochodzi, ze n-lowi ,ktoremu wypowiadamy warunki

bo mu brakuje 1h do etatu trzeba wyplacic odprawe, a z czego to wynika, napiszcie prosze
ankate22-04-2006 22:36:44   [#32]
Ale skoro nie uzupełnił wykształcenia, to chyba odprawy nie wypłacamy?
violka23-04-2006 01:10:44   [#33]

monipg

odprawę wypłacamy jak nie przyjmie warunków - i wtedy go zwalniamy (art. 20 KN)
violka23-04-2006 01:14:02   [#34]

jeśli nie uzupełnił wykształcenia - to dajemy mu tyle godzin i le mamy zgodnie z kwalifikacjami

jesli jest to conajmniej 1/2 etatu - to proponujemy ograniczenie (chyba że wiadomo iż organ znajdzie uzupełnienie - po 30 kwietnia mają już wszystkie arkusze i może coś się znaleźć)

jeśli mniej niż 1/2 - to wypowiedzenie i odprawa (lub stan nieczynny)

jesli wcale nie ma kwalifikacji - wygaśnięcie umowy

violka23-04-2006 01:14:37   [#35]
przy wygaśnięciu - bez odprawy
Sofi23-04-2006 09:35:24   [#36]

Witam serdecznie i mam kolejne pytanie. Nauczyciel mianowany przebywa na urlopie bezpłatnym
od  1 września 2005 do 31 sierpnia 2006. Z powodu zmniejszenia liczby oddziałów nie ma dla niego godzin.
Co w tej sytuacji, jakie szkoła ma wobec niego zobowiazania?

UlazIb23-04-2006 18:40:36   [#37]

ograniczenie etatu

 Witam   serdecznie.  !!                                                                        I ja mam podobny dylemat .                                                         n-el dyplomowany w nowym roku szkolnym będzie miał 16/18 etatu. Co z nim zrobić?Czy umowę zmieniającą ilośc godziń? teraz w maju?. Dodam, że prawdopodobnie będzie miał nauczanie indywidualne  w nowym roku szkolnym , bo matka stara się i z tymi godzinami wyjdzie mu etat i ponad. Ale projekt misi być gotowy do 30 kwietnia, a ja nic nie mam, nt. tego naucznia indywid., tak więc na teraz zostaje        z16/18h  

Pytam sie co zrobić z tym nauczycielem ? czy umowę zmieniającą? a we wrześniu też nową umowę, bo będzie miał etat z godz. naucz. indywid.

A co z nuczycielem mianowanym zatrudnionym na czas nieokreślony , który ma taką samą sytuację jak wspomniany ten      dyplomowany ?                 

Jemu też umowę zmieniającą ilość godzin pracy?, czy inną? i jaką?

A tak na marginesie, to takich sytuacji będzie coraz więcej i to powinno być prawnie z góry uregulowane , anie gdybane, dopasowywane przez dyrektorów . Pozdrawiam wszystkich !!!!!

zgredek23-04-2006 22:46:23   [#38]
ale... to jest uregulowane
rzewa24-04-2006 16:58:08   [#39]

owszem jest :-)

art . 20 KN i ewentualnie art 22 KN -  nic więcej nie trzeba... :-)
kasik25-04-2006 08:40:05   [#40]
Czy mogę prosić o druk ograniczenia etatu zgodnie z art.  KN?
violka25-04-2006 21:05:43   [#41]

zajrzyj na wątek

Temat woda - kwalifikacje

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]