Forum OSKKO - wątek

TEMAT: I jak odpowiedzieć rodzicom?
strony: [ 1 ]
Marek Pleśniar05-04-2013 13:53:59   [#01]

My rodzice dzieci z Małej Szkoły w Olszewnicy gm. Borki zwracamy się z uprzejmą prosba.o pomoc w sprawie ,która dotyczy zamknięcia naszej placówki.W dniu 25.04.2013r na zebraniu rodziców zorganizowanym przez Organ Prowadzący Wiesławę Kozioł oraz Dyrektor Elżbietę Kozioł zostalismy poinformowani,że nasza placówka ,kończy swą działalnosc i z dniem 1 września 2014 roku zostaje zamknięta.Głównym powodem podjęcia takiej decyzji są jak zwykle bywa sprawy finansowe i mała liczba dzieci.Wystapilismy z pismem do naszego wojta pana Henryka Mateusiaka dlaczego nie chce "dac" dotacji na dzieci ,ktore powtarzaja drugi rok klase 0 .odpowiedzial nam na razie tylko ustnie ,że pani dyrektor wiedziała iz otrzyma tylko raz taka dotacje a jesli dzieci 5-letnie beda nadal uczeszczac do tej samej klasy tzn jesli na wniosek rodzica dziecko bedzie powtarzalo przygotowanie przedszkolne to nie ma na nie juz drugi raz dofinansowania , i trzeba sie z tym liczyc podejmujac taka decyzje.zadalismy sobie wiele trudow i droga telefoniczna kontaktowalismy sie z gminami i kazdy Wojt ,radny oraz dyrektor powiedzial nam iż taka dotacja sie należy i to rodzic ma prawo decydowac czy dziecko bedzie chodzilo do zerowki czy moze pojdzie jako szesciolatek do klasy 1 bo poki co prawo jest po stronie rodzica i to on jeszcze w tym roku decyduje co bedzie dla dziecka najlepsze.
Chcąc uchronić nasze najmniejsze dzieci ,nie posyłać ich do oddalonej o 6 km szkoły,do której będą dojeżdżać busem już od godziny 6.40 ponieważ kierowca jest od nas ze wsi i jadac do pracy zabiera je po drodze prosimy jeśli to możliwe o przekazanie jak najszybciej odpowiedzi ,w ktorym momencie jest lamane prawo kosztem dzieci. wiemy to my rodzice i wszyscy wokół,że łatwo jest zamknąc a trudniej wznowić jej działalnosc.Srodki ,ktore należa sie naszej szkole zostalyby przeznaczone na zakup oleju opałowego. Postanowilismy,że chociaz spróbujemy. Wiemy że nadzieja umiera ostatnia i w miarę możliwosci będziemy walczyc o nasza szkole dla naszych maluszków.Wiemy także, że kiedy dziecko przekracza po raz pierwszy progi szkoły chcielibysmy mieć pewnosc ,że lata,które w niej spędzi będą tak samo szczęsliwe i radosne jak te wczesniejsze spędzone w domu . Nie burzmy ich swiata i srodowiska do którego dopiero co przywykły i się z nim oswoiły Nigdy nie prosilismy nikogo o pomoc ,sami sprzątalismy szkołę ,malowalismy klasy ,kosilismy trawę ale teraz apelujemy Pomózcie ! Jeśli los wiejskich dzieci nie jest wam obojętny czekamy tylko na ODPOWIEDZ mamy nadzieje że pozytywna PROSIMY o zbadanie tej sprawy
niech nam w koncu ktos to wyjasni.....
Rodzice z Małej Szkoły
w Olszewnicy

Kajko05-04-2013 14:04:34   [#02]

Ja bym poczekał z odpowiedzią do 25.04.2013 żeby odbyło się to spotkanie. A tak poważnie to trudna sprawa - kasa, kasa i kasa.

Fanaberiia05-04-2013 15:07:26   [#03]

Nie rozumiem zebranie było, czy będzie?

Ale tak serio to uważam, że:

1. brak jest uchwały intencyjnej rady gminy ( sprawdzałam na bip tej gminy- była jakaś tam dyskusja co zapisane jest w protokole lutowym z sesji, ale nic nie wynika z niej)

2. brak konsultacji z rodzicami i powiadomienia ich o takim zamiarze

3. jakiś tam znajomy kierowca do pracy nie może dowozić dzieci do innej szkoły bez opieki - dowóz to zadanie gminy

4. od września nie można zlikwidować tej placówki bo już jest na to zbyt późno ( do końca lutego należy podjąć uchwałę i zawiadomić ko)

Dlatego uważam, że jeszcze rok ta szkoła będzie istniała choć ma 17 uczniów.

 

DYREK05-04-2013 15:14:58   [#04]

Należy przesłać do właściwego KO celem zbadania sprawy.

peter05-04-2013 15:17:26   [#05]

"W dniu 25.04.2013r" chyba 25 marca lub lutego

Ewav05-04-2013 15:44:54   [#06]

Ja z pisma wyczytałam, ze OP dla tej szkoły jest Wiesława Kozioł, a ni gmina.

Fanaberiia05-04-2013 16:01:22   [#07]

Fakt coś nie tak-  Wiesława jak widzę z ich strony to dyrek szkoły w Olszewicy, a Elzbieta w Sitnie.

Ale nie doczytałam oni chcą zlikwidować szkołę w 2014r. więc jeszcze nie musieli podejmować wszystkich działań.

Mała szansa na utrzymanie placówki.

jerzyk05-04-2013 22:28:22   [#08]

http://www.borkiradzynskie.pl/oswiata/oswiata.htm

Szkoła w Olszewnicy jest prowadzona przez osobę fizyczna, czyli Gmina wcześniej przeprowadziła restrukturyzację i przestała prowadzić tę szkołę. Wg mnie problem dotyczy wysokości dotacji na dzieci w oddziale przedszkolnym (aktualne 6 latki "które powtarzają drugi rok klasę 0") których rodzice nie chcą posłać wcześniej do szkoły. Z treści pisma ( jeżeli dobrze wnioskuję) wynika, że Wójt oznajmił dyrektorce szkoły, że będzie dotował 5 latki jak pójdą do szkoły w wieku 6 lat. Domyślam się że szkoła nie prowadziła przedszkola i Wójt wyraził zgodę na przyjęcie 5-latków do "0". 5-latki pewnie miały możliwość realizowania przygotowania przedszkolnego w innej miejscowości. Teraz rodzice 6-latków nie chcą posłać dzieci do szkoły a Wójt uważa że nie są dotrzymane warunki ubiegłorocznej umowy.

Wg mnie:

1. Jeżeli Organ Prowadzący szkołę ma zapisane że szkoła może prowadzić oddział przedszkolny, to Wójt będzie musiał przekazać dotację na każdego 6- latka który w nim będzie ( jeżeli jest 6-latkiem w danym roku czyli bez względu na to czy przechodził przygotowanie przedszkolne w wieku 5 lat).

2.Wszystko zależy od tego jak i kiedy została zawarta umowa na prowadzenie szkoły czyli czy Szkoła w Olszewnicy została wcześniej zlikwidowana a następnie utworzona przez osobę fizyczną, czy też tylko przekazano jej prowadzenie na podstawie art 5 ust 5g UoSO.

Bo albo rację będzie miał Wójt który "odpowiedział nam na razie tylko ustnie ,że pani dyrektor wiedziała iż otrzyma tylko raz taka dotacje a jeśli dzieci 5-letnie będą nadal uczęszczać do tej samej klasy tzn. jeśli na wniosek rodzica dziecko będzie powtarzało przygotowanie przedszkolne to nie ma na nie już drugi raz dofinansowania , i trzeba się z tym liczyć podejmując taka decyzje."

albo (jeżeli przekazanie szkoły nastąpiło na podstawie art 5 ust 5g UoSO) należy się spodziewać że, Wójt który nie będzie miał racji, to będzie się starał wykazać , że OP szkołę wyczerpuje zapisy z UoSO i ponownie przejąć jej prowadzenie w celu likwidacji

art 5. ust 5j.

Jednostka samorządu terytorialnego jest obowiązana przejąć prowadzenie szkoły lub placówki przekazanej osobie prawnej niebędącej jednostką samorządu terytorialnego lub osobie fizycznej, jeżeli osoba prowadząca szkołę lub placówkę nie wykonała polecenia, o którym mowa w art. 34 ust. 1 lub 2, narusza ustawę lub warunki prowadzenia szkoły lub placówki określone w umowie, o której mowa w ust. 5g. W tym
przypadku umowa ulega rozwiązaniu z dniem przejęcia szkoły lub placówki przez jednostkę samorządu terytorialnego.

 

UWAGA!
Nie jesteś zalogowany!
Zanim napiszesz odpowiedź w tym wątku, zaloguj się!
Dopiero wtedy będziesz mógł/mogła wysłać wprowadzony komentarz na forum.
Jeśli nie masz jeszcze założonego konta na forum, załóż je.
Logowanie i/lub zakładanie konta.

strony: [ 1 ]